top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLavantin Dental Clinic

GÖMÜK DİŞ OPERASYONU


Kliniğimizde Gömük Diş Operasyonu Uygulamaları


Çene gelişimi ya da dişlerin şişmesindeki olumsuz durumlar oluştuğunda bazı dişler çene kemiği içerisinde kalabilmektedir. Gömük kalan dişler en sık 20 yaş dişleri olmakla birlikte kanin dişleri (köpek/göz dişi) de ikinci sıklıkla günlük kalabilmektedir. İster 20 yaş dişi olsun isterse diğer dişlerin gömüklüğü olan diş çekim protokolleri benzerdir. Gömük diş operasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi alt çene için önerilen yapılar üst çene içinde sinüs ve burun tabanıdır. Bu anatomik bölgeler için normal diş çekiminde düşük de olsa risk varken diş operasyonlarında bu risk daha fazla olabilir. Cerrahımız bu durum konusunda sizleri uyaracak ve gerekli görürse bilgisayarlı tomografi gibi ileri görüntüleme yöntemlerinden faydalanacaktır.

Alt çene bölgesinde diş çekimlerinde alt çene sinire (mandibular sinir) yakınlık söz konusu ise geçici/kalıcı sinir hasarı düşük sıklıkla olsa da görülebilir Cerrahımız eğer alt çene siniri ile ilgili bir komplikasyon riski görürse sizleri mutlaka bilgilendirecektir. Böyle bir durumda eğer acilse bir dişin çekilmesi zorunlu ise sizden onay alarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Eğer aciliyet görmez ve risk yüksek ise acil durum oluşuma kadar operasyonu erteleyebilir. Bu sinirin zarar görmesi durumunda eğer hasar az ise uyuşukluk 6 ay gibi bir sürede geçecektir bu iyileşme sürecinin hızlanması için cerrahımız gerekli ilaçları reçete edecektir.

Bu sinir alt arka bölgedeki dişlerin ve alt dudağın ilgili tarafının duyusunu alır hasar durumunda alt dudağın ilgili tarafından anestezi yapılmış gibi bir hissizlik olur bu durum başkaları tarafından fark edilemez kaslarla ilgili sinir etkilenmediği için dudak hareketlerinde bir etkilenme olmaz ancak arada bir besin kalsa ya da tükürük aksa hasta bunu hissetmeyecektir bu istenmeyen durumdan kaçınılması için bu işlemin mutlaka bir çene cerrahı tarafından yapılması önerilmektedir.

Üst çene genellikle 20 yaş dişleri ve kanin dişlerinin gömüklüğü ile karşılaştırılmaktadır. Üst 20 yaş dişlerinin çekimi genellikle diğer günlük diş çekimlerinden daha rahat olmaktadır. Gömük kabin diş operasyonunda sinüs/burun tabanı ile ilgili bir komplikasyon olursa çene cerrahi bunu kolaylıkla tedavi edecektir. Deneyimli bir çene cerrahinin önemi burada bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Gömük Diş Operasyonu Protokolümüz


İşlem Öncesinde;

İşlem öncesinde işlemler lokal anestezi altında ya da genel anestezi altında da yapılsa öncelikle hastalarımızdan “aydınlatılmış onay formu” alınmaktadır. Bu formda hekimimiz tarafından size anlatılan işlemlerin detayları “yazılı” olarak yer almaktadır. Formu dikkatli bir şekilde okuyunuz işlemin detayları ile meydana gelebilecek komplikasyonlar konusunda aklınıza takılan bir soru olursa formu imzalamadan önce hekiminizden bu sorularınızın cevaplarını alınız.

Hekiminiz tarafından mevcut sistemik durumunuz, kullandığınız ilaçlar ve alerji durumunuz sorgulanacaktır. Tüm rahatsızlıklarınız, kullandığınız ilaçlar (aspirin, vitamin, sürekli kullanılan ilaçlar dahil) ve mevsim alerjisinden besin alerjilerine kadar önemsemediğiniz durumlar konusunda da hekiminize bilgilendirin.

Lokal anestezi yapılmadan içerisinde antiseptik bulunan gargara ile ağzınızı 20 dakika boyunca çalkalayın. Lokal anestezi öncesinde sprey anestezi olarak bilinen “topikal anestezi” uygulanacaktır. Topikal anestezi iğnelerin batma hissini azaltarak ve anestezi konforunu arttıracaktır.

Artık gömük diş operasyonu için hazırsınız.

İşlem Sırasında;

Gömük diş operasyonu sırasında ağrınız olmayacaktır. Ancak dokunma/baskı hissi olması çok normaldir. Ancak ağrı/acı olmayacaktır. İşlemin uzaması durumunda anestezi zamanla azalacaktır. Böyle bir durumda sol elinizi kaldırarak hekiminizi uyarınız. Hemen ilave anestezi yapılarak ağrı/ağacının önüne geçilecektir.

İşlem sonunda genellikle dikiş atılmaktadır. Bu dikişler kendiliğinden eriyen dikişlerden olabileceği gibi erimeyen dikişlerden de olabilmektedir. Sizin için yapılan işleme göre en uygun tercih hekiminiz tarafından yapılacaktır. Dikişlerin alınması gerekiyorsa bu süre aksi belirtilmedikçe 7-10 gündür.

İşlem Sonrasında;

Hekiminiz uygun gördüğü takdirde şişlik ve ağrı olmaması için kas içi enjeksiyon yapılmasını isteyebilir. Reçete de belirttiği şekilde donanımlı bir merkezde bu enjeksiyonları işlemden sonra 1 saat içerisinde yaptırmanız gerekmektedir. Daha geç yapılan enjeksiyonların faydası daha az olacaktır ya da olmayacaktır.

Üst çene diş operasyonu için damak bölgesinde şişlik olmaması için dişlere oturan ve damak bölgesini kapatarak baskı yapmak suretiyle şişliği önleyen “plak” kullanımı gerekebilir. Plağı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Plak dezenfekte edildikten sonra işlem sonrasında hemen takılacaktır. İşlem sonrası 3 gün boyunca plağın çıkartılmaması gerekmektedir. 3 günden sonra da çıkartılıp temizlendikten sonra yara iyileşmesi tamamlanana kadar takılması önerilir.


Önemli uyarı!


Sigara kullanımı yara iyileşmesini yavaşlattığı gibi yara bütünlüğü ile pıhtının bozulmasına neden olabilir. İşlemin yapıldığı gün sigara kullanan hastalarda ağrı ve şişlik sıklıkla görülmektedir. Sigara sağlığa zararlı olduğu için hiç kullanılmamalı ve bırakılmalıdır. Bırakma konusunda Sağlık Bakanlığının 171 numaralı hattı ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle implant operasyonları sonrasında ve implantın kemiğe kaynadığı süreçte sigara kullanımı implantlar da kaynamama dediğimiz “fail” durumuna sebep olabilir. Hem maddi hem de manevi olarak gayret gösterilen implant tedavisinin başarısı için sigara bırakılmalı, bırakılmıyorsa da çok azaltılmalıdır.


Tavsiyeler

✔️İşlem bittikten sonra ilaçlarınızı vakit geçirmeden alınız. Uyuşukluğun azalması ile ağrı başlayacaktır. Uyuşukluk azalmadan ağrı kesici ve antibiyotiklerinizi alırsanız işlem sonrası ağrı hissetmemiş olursunuz.

✔️Tarafımızca verilen buzu işlem yapılan bölge/bölgelere dışardan üzerine peçete/bez sararak 15 dakika uygulayıp 15 dakika ara veriniz. Bu şekilde 15’er dakikalık uygulamaları işlem günü boyunca uygulayınız. İşlemden sonraki günde uygulama yapmanız önerilmektedir.

✖️İşlem sonrasında 3 gün boyunca kesinlikle sigara içmeyiniz. Sigarayı bırakmak için Sağlık Bakanlığımızın 171 numaralı hattı ile iletişime geçiniz.

✖️İşlemden sonra 3 saat boyunca yemek yemeyiniz. Uyuşukluk devam ederken yemek yeme durumunda farkında olmadan yanak ve dudağı ısırmak suretiyle yara oluşturabilirsiniz.

✖️İşlem günü sıcak yiyecek/içeceklerden kaçınınız. Sıcak yemek/ içecekler kan damarlarına

✔️İşlem sonrasında protein ağırlıklı beslenme yara iyileşmesini hızlandıracaktır. Soğuk yoğurt, dondurma gibi besinler hem ağız içine soğuk tutmakta hem de protein içeriği ile yara iyileştirilmesini hızlandırmaktadır.

✔️İşlem sonrasında bir komplikasyon gelişirse (şişlik, geçmeyen ağrı gibi) mutlaka bizlere ulaşarak kontrol randevusu talep ediniz.

✔️Randevularınız bir gün öncesinde sizlere hatırlatılacaktır. Randevularınızı aksatmamanız çok önemlidir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page